YLI 30 € TILAUKSILLE ILMAINEN TOIMITUS

Ilmiömäinen Neymar

Caioli, Luca
Nimeke: Ilmiömäinen Neymar
Alkuteos: Neymar
Tekijät: Caioli, Luca (Kirjoittaja)
Saarainen, Jere (Kääntäjä)
Tuotetunnus: 9789523126237
Tuotemuoto: Pehmeäkantinen kirja
Saatavuus: Toimitusaika 1-3 arkipäivää
Hinta: 9,90 € (9,00 € alv 0 %)

Alkuteos: Neymar
Kustantaja: Minerva
Painos: 2018
Julkaisuvuosi: 2018
Kieli: suomi
Sivumäärä: 294
Tuoteryhmät: Pokkarit
Tietokirjat
Elämäkerrat ja muistelmat
Kirjastoluokka: T99.1 Elämäkerrat. Muistelmat
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto: jalkapalloilijat, urheilijat, jalkapallo, huippu-urheilijat, ammattiurheilu
Avainsanat: Brasilia, ammattiurheilu, huippu-urheilijat, jalkapallo, jalkapalloilijat, urheilijat
E-kirja, 2016
EPUB
14,90 €

Mukaansa tempaava kirja yhdestä tämän hetken kirkkaimmista jalkapallotähdistä, Neymar da Silva Santos Júniorista, josta on uumoiltu “seuraavaa Peléä”.

Neymarin kyvyt huomattiin jo juniorivuosina, ja hän debytoi brasilialaisen Santosin edustusjoukkueessa 17-vuotiaana. Pian Neymarin perässä olivat myös eurooppalaiset seurat. Keväällä 2013 hän siirtyi FC Barcelonan riveihin huikeasta 90 miljoonan euron siirtosummasta.

Neymarista on sanottu, että hänessä yhdistyvät brasilialainen luovuus ja Barcelonan nopeisiin syöttöihin perustuva pelitapa. Aina kun hän saa pallon, alkaa tapahtua.

Teos kartoittaa Neymarin elämän ja uran vaiheet pintaa syvemmältä, sillä Luca Caioli on haastatellut kirjaansa varten suuren joukon Neymarin sisäpiirin henkilöitä, perhettä, ystäviä, valmentajia, neuvonantajia ja joukkuetovereita.

Luca Caioli on tunnettu italialainen urheilutoimittaja, joka toimii SKY Italia -televisiokanavan sekä Il Corriere della Sera -lehden kirjeenvaihtajana Espanjassa. Aiemmin Caioli on kirjoittanut henkilökuvat Fernando Torresista, Ronaldinhosta, Zinedine Zidanesta, Lionel Messistä, Ronaldosta sekä Neymarista.


Suosittelemme myös: